عاشورای تورنتو و اعتراض مخالفین

مصاحبه ی تلویزیون کانال جدید محمود احمدی با بابک یزدی

س- برنامه عاشورای دولتی تورنتو  را چگونه متوجه شدید و بلافاصله عکس العمل شما چه بود؟

برگزار کنندگان برنامه سعی کردند تا چند روز قبل از 12 اکتبر یعنی روز عاشورا این برنامه شون را مخفی نگه دارند. ولی ما میدونستیم به احتمال زیاد چون سال گذشته این برنامه را به راحتی برگزار کرده اند و قصر در رفته اند امسال هم حتما این کار را خواهند کرد. به محض مطلع شدن، من بلافاصله اجازه تظاهرات در پلازای ایرانیان را گرفتم. ولی فردای آن روز وقتی با چند تن دیگه از دوستان صحبت کردیم به این نتیجه رسیدیم که اعتراض فقط در پلازا ی ایرانیان کافی نیست و باید هم در خود مل لستمن و در مسیر راه نیز به افشای آنها پرداخت.

من بلافاصله با پلیس تماس گرفتم و فرم اجازه پلیس در خود مل لستمن و مسیر راه را نیز از آنها تحویل آنها دادم. پلیس مدعی بود چون آنها اجازه محل را دارند دیگه به شما نمیتوانیم اجازه بدهیم که من چون به این مورد آگاه بودم و می دونستم آنها ضلع شمالی مل لستمن را گرفته اند، من  در فرم درخواست اعتراض ضلع جنوبی مل لستمن را درخواست کرده بودم. و مطرح کردم که ما ضلع جنوبی را درخواست کرده ایم. خلاصه من در دو مورد هر مورد حدود یک ساعت با مسئولین پلیس بحث و مذاکره داشتم و کسی که مسئولش بود گفت من موافقت می کنم ولی مطمئن هستم که رئیسم حتما با شما تماس خواهد گرفت، چون در نهایت ایشان باید موافقت کند. پس از نیم ساعت دوباره رئیس و مسئولش زنگ زد و طی نیم ساعت بحثی که داشتیم ایشون گفت که ما مجاهدین را قانع کردیم که برنامه شون را کنسل کنند. که من گفتم مجاهدین را من نمی دونم می خواستند اعتراض کنند به این برنامه و یا اینکه خودشون می خواستند عاشورا بگزارند و چی را کنسل کردند نمی دونم. چون اونا خودشون مسلمان هستند و عاشورا می گیرند در ضمن اونا یک جریان هستند و ما چندین جریان و من نه خودم قانع میشم به کنسل کردن و نه جریان سیاسی که من باهاش هستم و نه جریانات مخالف دیگری که با ما همکاری می کنند.در ضمن اگر حتی همه ی ماها هم قانع بشیم و کنسل کنیم مردم و خانواده های قربانیان رژیم اینجا زیاد هستند و طبیعتا خواهند آمد و احتمال درگیری خیلی زیاد هست، و اگر ما باشیم بخش عمده ای از مخالفین را ما می توانیم قانع کنیم که درگیر نشوند. در هر صورت قرار شد روز قبل از عاشورا یک هیئت 5 نفره یعنی من و 4 نفر دیگه از مخالفین این برنامه  بریم با مسئولین پلیس صحبت کنیم.

 البته مسئولین پلیس در هر سه موردی که مذاکره می کردیم می گفتند این ها اجازه مراسم مذهبی را گرفته اند و اگر ثابت شود که به ما دروغ گفته و تحت این نام می خواهند حرکتی سیاسی داشته باشند ما برنامه شان را کنسل می کنیم.

در ملاقات با پلیس که حدود دو ساعت طول کشید ما تونستیم پلیس را قانع کنیم که هم در ضلع جنوبی مل لستمن اعتراض داشته باشیم و پس از حرکت هم ما در جلوی صف آنها باشیم تا به مردم  بگوئیم که ما که هستیم و چی میگیم و اینها که هستند و چی میگند. و در ضمن مدارکی را که نشان می داد  آنها به شکلی از رژیم ایران حمایت می شوند را تحویل پلیس دادیم.

 

س - چه کسانی در سازماندهی این اعتراض سهیم بودند؟ در جلسه ای که برای سازماندهی این برنامه تشکیل شده بود نمایندگان احزاب کمونیستی و چپ از جمله حزب کمونیست ایران، حزب کمونیست کارگری ایران، حزب کمونیست کارگری حکمتیست، چریکهای فدائی، حزب کمونیست ایران م ل م، اتحاد بین الملل در حمایت از کارگران، وهمچنین یک نفر هم از  حزب سکولار دموکرات ایران حضور داشتند.

 البته در چند روز بعد که هیئتی نزد پلیس رفتیم نماینده ای هم از نهاد مادران علیه اعدام و خبرنگاران بدون مرز نیز با ما بودند.

 

س - مسئولیت شما در این برنامه چه بود؟

مسئولیت نوشته شده ای به کسی نداده بودیم ولی من مثل بیشتر ووقت ها آچار فرانسه بودم. یعنی کامیون را من گرفته بودم. در عمل مسئول فنی و همچنین به شکلی مجری برنامه هم بودم و سرودها و موسیقی و شعارها را که از قبل موافقت شده بود را من چاپ کرده و به شعار دهندگان داده بودم و همچنین کامپیوتر و میکروفون  و بلندگو نیز چون همه پشت کامیون بود من باید به شکلی همه را کنترل و هدایت  می کردم. در ضمن چون اجازه پلیس را من گرفته بودم پلیس برای هماهنگی و اتفاقات و .. مرتب به من رجوع می کرد که خوشبختانه رفقا امیر پیام و امیر فریدونی (از رادیو پیام) این دو مورد آخری را کاملا به عهده گرفتند و به خوبی هم اجرا کردند.

س - سخنرانان برنامه چه کسانی بودند؟ ما در مسیر راه هم شعار می دادیم و هم صحبت های کوتاه به انگلیسی و فارسی در مسیر راه از طرف من و امیر پیام مرتب پخش می شد که ما که تقریبا بیشتر حامل پرچم های  قرمز هستیم، که هستیم . چه می گوئیم و فرقمان با دسته ی پشت سر که بیشتر با پرچم سیاه هستند چیست. در ضمن متن خوبی به انگلیسی دختر یکی از رفقا تهیه کرده بود که ایشان نیز چند مرتبه در مسیر راه و در محل پلازا قرائت کرد. علاوه بر اینها در محل پلازا رفقا امیر پیام، شاهین خلیلی، شجاع ابراهیمی و مهوش علاسوندی برای جمع سخنرانی کردند که من سعی کردم گوشه هایی از آن را آماده کنم که امیدورام در پایان برنامه پخش بشه.

 

س - شعار ها ، سخنرانی ها و افشاگری ها حول چه بود؟

 شعار ها بیشتر علیه رژیم و افشاگری رژیم بود و اینکه سازماندهندگان این برنامه از رژیم حمایت شده و یا لابی رژیم ویا مستقیما مزدور رژیم هستند. اما افراد شرکت کننده تیپ های مختلفی بودند، و به دلایل مختلفی شرکت کرده بودند هرچند  که همه عملا خواسته و یا ناخواسته به نفع رژیم عمل می کردند چون برنامه توسط رژیم و رژیمی ها تدارک دیده شده بود.

س - در این عاشورای دولتی چه تعداد شرکت کردند و چه تعداد قرار بود شرکت کنند؟

هم پلیس و هم خودشان برآورد بالای 5 هزار نفر را داشتند چون سال قبل بیش از 2500 نفر شرکت کرده بودند و امسال حدسشان بالای هزار  بود. ولی چون از اول صبح با افشاگری ما مواجه می شدند خیلی از مردمی که هم خود را مسلمان می دانستند و هم  مخالف رژیم بودند وقتی با افشاگری ما مواجه می شدند از وسط راه برمی گشتند و یا کنار می ایستادند و قاطی آنها نمی شدند چون نمی خواستند با رژیم اسلامی تداعی شوند. و این یکی از دست آورد های ما بود. در مجموع در مسیر راه از 200 تا 500 نفر بودند ولی در پلازای ایرانیان عده ای که هر سال برای آش خوری و بعضا تفریح  می آیند نیز قاطی اینها شدند که تقریبا همه با هم هزار نفری می شدند.

 

س - عده ای می گند  شما با اعتراض تون  به عاشورا  آزادی بیان و دموکراسی معتقدین به عاشورا را زیر پا گذاشتید. جوابتان به این سئوال چی هست.

به نظر من دو مسئله را باید  جدا کرد و یا قاطی نکرد.

 اولا ما اعتراضمان در این روز مشخص به رژیم و لابیها و سازماندهندگان رژیمی این مراسم دولتی و رژیمی بود. همه ی شعارها، سخنرانیها، و افشاگری های  ما که فیلم هایش هم بیشتر موجود هست و از بلندگوی ما که تنها بلند گوی مخالفین بود پخش میشد و مسئولیش را هم ما به عهده داریم حول افشای رژیم و جنایات رژیم و لابیها و مزدورانش بود نه برعلیه اسلام  و مذهب و عاشورا و مسلمانان.

اما نکته دیگری که به نظر من خیلی مهم هست این هست که تا کنون همیشه حد اقل در ارتباط با ایران و ایرانیها  مذهبی ها آزاد بودند و هر چی خواستند به غیر مذهبی ها و بی مذهب ها و ضد مذهب ها گفته اند. رژیم که بیشتر غیر مذهبی ها و ضد مذهبی ها و حتی بهایی ها که مذهبی هم هستند را با نام های کافر، ملحد، زندیق، بی دین و.. زده، زندان کرده ف شکنجه و اعدام کرده است و...

ما به عنوان انسانهای آزادیخواه، برابری طلب  و کمونیست میگیم آزادی بدون قید و شرط عقیده و  بیان. بنابراین این حق را برای همه قائلیم. یعنی مذهبی بیاد عاشورای خودش را تا جایی که خود آزاری، کودک آزاری، زنجیر و قمه و ... نباشد حق داره انجام بده ولی همزمان غیر مذهبی ها و ضد مذهبی ها هم حق دارند که کارناوال شادی و رقص و پایکوبی  راه بیندازند و مذهب و خرافات و عاشورا را به مسخره بگیرند. آزادی بیان دقیقا به این معنی هست. این حد اقل آزادی هست و پلیس هم دقیقا به همین دلیل به ما اجازه داده بود. ولی ما چون این مضحکه را سیاسی و دولتی می دیدیم بیشترین نیرو و اولویت  خود را حول افشای رژیم و لابیها و مزدورانش گذاشتیم. ولی این حق را برای آن کسی که مایل هست در همین روز و در همین مراسم به افشای عاشورا و محمد و هر مذهب و خرافات دیگری هم بپردازد قائلیم.

س - شرکت کنندگان در این مراسم ادعا  می کنند مراسم مذهبی گرفته بودند شما نظرتون چی هست؟

الان دیگه مدارک کافی وجود دارد که این مراسم رژیمی و سیاسی بوده. من به چند تاش مختصراشاره می کنم.

اولا روز قبل از این مراسم تلویزیون رسمی رژیم مراسم عاشورای تورنتوی پارسال را چندین بار نشون داده و گفته ما عاشورا را جهانی کرده و باز هم می کنیم.

دوما  در خود این مراسم عکس هایی از نلسون مندلا را حمل میکردند و به دورغ نقل قولی را از مندلا آورده بودند که او گفته مقاومت در زندان را از حسین الهام گرفته!

 سوما : آقای مصباح موسوی یکی از سازماندهندگان اصلی برنامه  در همان روز در مصاحبه ای که با یکی از خبرنگاران داشته رسما سیاسی حرف زده و  دولت عربستان و داعش و همه ی جنایت کارهای نسخه ی سنی اسلام را محکوم کرده ولی به رژیم اسلامی که داعش شیعه هست  و جنایت هاش هیچ اشاره ای نداشته است.

 

س - برنامه های بعدی چی هست و برای چنین برنامه هایی در آینده چگونه برخورد می کنید و چی تدارک دیدید؟

می دانید که خارج کشور نمی تواند و نباید محل جولان رژیم باشد و تا کنون آپوزیسیون انقلابی و آزادیخواه خارج کشوربه درستی  نگذاشته آب خوش از گلوی رژیم و لابیها و مزدورانش پایین رود. به همین دلیل  همیشه رژیم سعی کرده از طریق مراسم ملی و یا مذهبی و یا سنتی و یا حتی نوروز اهدافش را دنبال کند.

بنابراین ما از این به بعد باید بیشتر آماده و گوش به زنگ باشیم، سازماندهی بهتر و بیشتری را تدارک ببینیم، مردم بیشتری را در جریان بگذاریم، خانواده های زندانیان سیاسی، خود زندانیان سیاسی و همه ی کسانیکه به طریقی  زخمی از این رژیم خورده اند که بیشتر ایرانیان ساکن تورنتو هستند را زودتر در جریان توطئه های اینچنینی رژیم بگزاریم. تا رژیم نتواند  به هیچ وجه اهداف شوم خود را به هیچ بهانه و با هیچ محملی پیش ببرد.